20 Aralık 2013 Cuma

Kurutulmuş meyvelerle dekorasyon...


Kurutulmuş meyvelerle evinizi süsleyin
Kurutulmuş portakal ve limon dilimleri, evinizi yeni bir yıla hazırlarken size ilham olacak. İhtiyacınız olan sadece biraz el becerisi, biraz hayal gücü... Yaklaşan yılbaşı gecesinde evinizde organik köşeler oluşturmak için önerilerimizi atlamayın.

Kaseler Boş Kalmasın

Portakal dilimlerini istediğiniz kalınlıkta kesip, kuruttuktan sonra kaselerin içinde sunabilirsiniz. Bu meyveleri nem olmayan bir ortamda kurutmalısınız. Çünkü nem, meyvenin içindeki asitli sıvının kurumasına izin vermez. Bu sıvıyla çürüyüp, istediğiniz sonuca ulaşmanızı engeller.

Meyve Nasıl Kurutulur

Güneşte ve gölgede olmak üzere iki şekilde yapılabilir. Bütün ve dilimlenmiş meyveler ayrı ayrı işlem görmeliler.Açık havada kurutma yapılacaksa, doğrudan toprağa serilmemeli. Kurutulduktan sonra daha dayanıklı olmaları ve kurtlanmamaları için düşük ısılı fırında (75-100 derece) 10-15 dakika tutulabilir. Kurutulmuş yiyecekler, 10 derecenin altındaki sıcaklıklarda cam, teneke ve emaye kaplarda saklanabilir. Kullanmadan önce 1-2 saat sıcak suda bekletmek ya da yarım saat süreyle kaynatmak gerekir
.


(ALINTI)

2 yorum:

Meral gümüş dedi ki...

İyiymiş, aklımda bulunur :)Sayfan hoş olmuş :):)

minik dedi ki...

çok teşekkür ederim Meral,sevgiler :)