22 Nisan 2014 Salı

Saygı-Sevgi

282877_2681459292900_827470750_n


Lise 2. sınıftaydılar.Teneffüslerde çocuk kızın sınıfına gelirdi,sevgi dolu gözlerle yüzü kızara kızara kızı izlerdi.Aslında çocuğun yanakları al aldı.Ya vitamin fazlalığı ya da başka bir sebeptendi.Ama yakışıyordu çocuğa.Kızın arkadaşları "geldi yine senin kırmızı yanak" derdi.Kızın da yüzü çocuğa bakınca utancından kızarırdı.Bazen çocuk cesaretini toplayıp masumca laflar atardı,kız da utancından sadece gülümseyerek bakardı.Hiç yan yana gelip konuşamadılar.
Bir cuma günüydü.Son ders bitip okulun merdivenlerinden inerken bizim kız,çocukla karşı karşıya geldi.Çocuk kıza adıyla seslenince kız da o an şaşkın ifadeyle "efendim" dedi.
Çocuk "iyi tatiller" deyince kız da "iyi tatiller" dedi.O anda ikisi de iki kelime bile olsa konuşabilmenin sevinciyle okuldan çıktılar...

Eskiden sevdalar ne güzeldi değil mi ? Çünkü insanlar birbirlerine karşı saygılıydı her şeyden önce...
Bu saygıdan dolayı köklü ve büyük aşklar yaşanırdı.Hep diyorum ya "yanlış devirde yaşıyorum ben" !

Şimdilerde kalmadı öyle saygı ve beraberinde gelen sevgiler.Birçok şey gibi sevgileri de tüketiyoruz umarsızca.İşte bu yüzdendir ki güven duygusu körelmiş insanlar var hayatımda.Ben de onlar gibiyim aslında.

Babam arada sırada anlatır:Bizim zamanımızda kızla erkek şimdiki gibi rahat buluşamazdı,rahat konuşamazdı.Aralarında belirledikleri taşın altına mektup koyarlardı,gizli gizli okurlardı.
Eski adamlar eşlerine saygılı davranırdı.Seven adam ne pahasına olursa olsun sevdiği kızla evlenirdi.Saygının olmadığı yerde sevginin barınamayacağına inanılırdı.Zaten eski zamanlardaki evliliklerin uzun sürmesinin sebebi de karşılıklı duyulan saygıydı.

Bu anlatılanlardan sonra şimdiki zamana nasıl güvenilir ki diye çook defa düşündüm içimden.
Sizce de öyle değil mi ?

Saygı ve sevgi dolu,uzun ömürlü birliktelikler yaşamanız dileğimle

Minik