8 Temmuz 2014 Salı

Ney Sesi


Herkese merhaba


Ramazan'ın 1/3 ü bitti,ama yavaş yavaş güçten düşmeye başlıyorum sanırım.Karnım tıpkı içi su dolu bir torba gibi :) çok tuhaf bir durum.Sahurda bir litre suyu tek başıma,özgür irademle içtimmmm.

Artık yavaş yavaş alışmaya başladıkça Ramazan huzuru da kendisini göstermeye başladı.

En sevdiğim çalgı sesleri keman,ud ve ney...

Üç yıl evvel Edirne'ye gittiğimde Sultan II. Bayezıd Külliyesi Sağlık Müzesi'ne de gitmiştim.Kısaca anlatmak gerekirse Külliye: Darüşşifa (Hastane) , Tıp Medresesi, Tabhane (Misafirhane), Camii, İmaret (Aşevleri-Depo) ve Köprü’den oluşmaktadır.Hastanede müzikle tedavi şekli uygulanırmış kii tam benlik :) Osmanlı döneminde yaşayıp hasta olasım geldi.
10 kişiden oluşan musiki topluluğu haftada 3 gün verdiği musiki konserleri yankılanmadan dolayı binanın her tarafından rahatlıkla dinlenebilmiş. Hastaların huzur bulması için şadırvandan fışkıran su sesinden ve güzel kokulardan da yararlanılırmış. Şifahane de tedavi ücretsiz olup şehirdeki hastalara haftada iki gün parasız ilaç dağıtılmış.
Osmanlı Şair Hekimlerinden Şuuri Hasan Efendi’nin “Tadil-i Ül Emzice” adlı Eserinde musikinin hastalıklarla ilişkisi şu şekildeymiş:
Rast Makamı: Havale ve felç iletine devadır.
Irak Makamı: Har mizaçlılara, sersam ve hafakana faydalıdır.
İsfahan Makamı: Zihni açar, zekâyı artırır, anıları tazeler.
Zirevkent Makamı: sırt ve eklem ağrılarının ve kuluncun tedavisinde faydalıdır.
Rehavi Makamı: Baş ağrısına devadır.
Büzürk Makamı: Ateşli hastalıklara iyi gelir, zihni temizler, vesvese ve korkuyu uzaklaştırır, fikre yön verir.
Neva makamı: Irk’un nisa’ya iyi gelir (Kadın hastalıkları)
Zengule Makamı: Kalp hastalıklarının devasıdır.
Hicaz Makamı: İdrar zorluğuna iyi gelir, cinsel yönden uyarıcı etkisi vardır.
Buselik Makamı: Kulunç ve bel ağrılarının ilacıdır.
Uşşak Makamı: Kalp, karaciğer, sıtma ve mide hastalıklarının ilacıdır.

Ünlü seyyah Evliya Celebi de külliyeden “Orada bir Darüşşifa vardır ki dil ile tarif ve kalemler ile yazılmaz”. diye bahsetmiş,ayrıca şu ilginç tanımlamaları kullanmış. “Böyle dikkat ve özenle yapılmış şifa yurdunun anlatılan odalarında çeşitli hastalıklara tutulmuş zengin ve fakir, ihtiyar ve genç doludur” “Bazı odalarda ilkbaharda delilik mevsiminde Edirne’nin aşk denizi derinliğine düşmüş sevdalı âşıklar çoğalıp, hekimin emriyle bu tımarhaneye getirilerek altın ve gümüş yaldızlı zincirlerle kerevetlerine takılıp, her biri aslan yatağında yatar gibi kükreyip yatarlar. Kimisi havuz ve şadırvanlara bakıp kalender hülyası kabilinden söz eder, nicesi dahi o kemerli kubbenin etrafında olan gülistan ve bağ ve bostan içindeki binlerce kuşların cıvıltılarını dinleyip, delilerin perdesiz ve ölçüsüz sesleriyle feryada başlarlar”.


Külliyeyi gezerken bir odaya girdim.Odanın orta yerinde bir bilgisayar ve yanında kulaklık vardı.

Kulaklığı kulağıma taktığımda aman Allah'ımmmm,şahane ney sesi.İnsanı nasıl dinlendiriyor,zaten çok severim bir de orada dinlemek mest etti beni.Bıraksalar akşama kadar dinlerdim yani...

Dün akşam da değişik bir ruh haline bürününce,videodaki ney sesini dinledim.Özellikle Ramazan'larda daha fazla kulağım arıyor ney sesini :)


Yolunuz Edirne'ye düşerse (düşmese de imkan bulup gitmenizi tavsiye ederim) mutlaka II. Bayezıd Külliyesi Sağlık Müzesi'ni gezin,rahatlamış bir ruh haliyle çıkacağınızdan emin olun.Bir de Meriç Köprüsü'nde yürüyüp karşıya geçmeden,orada çay içmeden veee tabii ki ciğer yemeden dönmeseniz iyi olur :)


Sevgilerimle


MinikNEY SESİ İLE KENDİNİZDEN GEÇİN. paylaşan: BayramAkbiyik

7 yorum:

Keşke Gerçek Olsa dedi ki...

Ben de çok severim ney sesini , nasıl huzur veriyor insana hakikaten.

mutluluk dedi ki...

Edirneyi bende çok merak ediyorum. Fırsat bulunca gitmek lazım özellikle Ramazanda

Ruhsuz Atmaca dedi ki...

Sesiyle huzuru çağıran ensturmandır Ney :)) Çok çalmak istedim olmadı :)

Handan dedi ki...

Çok severim ben de ney sesini. Edirne'ye gitmek istiyorum, bir hafta sonu ayarlamaya çalışacağım:-)

Nihal Baysal Koçer dedi ki...

ney ağlayan bir çalgı gibi gelir

Adsız dedi ki...

Ney sesi = huzur (:

gülay Cansever dedi ki...

Oy 2 aydır Neyi elime alıp üflemedim . Bir de daha başındayım. Üflemeyi birak notaları unutçam. Ama çook huzur verici çok.